Dworcowa (przystanek)

Strona ostatnio została edytowana 2887 dni 14 godzin temu
Z Kraków Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj
PRZYSTANEK
Dworcowa
Dzielnica XIII Podgórze
Linia 51 (Dworcowa).jpg
Tramwaj linii 51 na przystanku "Dworcowa"
Pojazdy kończące trasę na pętli
Tramwaje tylko remontowe/awaryjne
Pojazdy zatrzymujące się na przystanku
Tramwaje 3, 6, 7, 9, 13, 23, 24, 50, 51
Autobusy 107, 143, 163, 174, 243, 522, 614, 904

Ilość przystanków 2 tramwajowe + końcówka,
3 autobusowe
Automat KKM tak

Dworcowa - nieczynna końcówka tramwajowa oraz przystanek autobusowo-tramwajowy znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Wielickiej i Dworcowej (Dzielnica XIII Podgórze). Obecnie jest to jedyna końcówka tramwajowa nieposiadająca pętli (trójkąt torowy). Wykorzystywana jest w dwóch przypadkach:

  • niemożliwość skorzystania z torowiska na odcinku Bieżanowska - Dworcowa (np. z powodu wypadku lub remontu) i nie można skierować tramwajów na Kurdwanów, Bieżanów Nowy lub Prokocim - wtedy tramwaje kursujące na wspomniane pętle zawracają na Dworcowej i wracają na swoje trasy do centrum,
  • niemożliwość skorzystania z odcinka Limanowskiego - Dworcowa (z takich samych powodów) - wtedy tworzą się w Krakowie dwie niezależne sieci tramwajowe - linie, które normalnie kursują na Kurdwanów i Bieżanów Nowy zawracają na układzie ulic Limanowskiego, Kalwaryjska, Legionów Piłsudskiego, most Józefa Piłsudskiego, Krakowska, Dietla i wracają na stałe trasy; odcinek między Dworcową a Kurdwanowem/Bieżanowem Nowym obsługują dwie linie tramwajowe, a odcinek między Dworcową a placem Bohaterów Getta obsługuje specjalna linia autobusowa.

Historia[edytuj]

Końcówka powstała w 1960 r. po przedłużeniu linii tramwajowej z pętli Płaszów. Do 1972 r. na Dworcowej trasę kończyły liniowe tramwaje. Obecnie końcówka jest używana w czasie awarii i remontów.